Staff


PRINCIPAL

Edith Painting-Davis

DEPUTY PRINCIPALS

Zorina Wigglesworth

Annette Wynyard

DEANS

Year 9 Dean    Andrew Smith

Year 10 Dean  Andrew Smith

Year 11 Dean  Olivia George

Year 12 Dean Kamlesh Prakash

Year 13 Dean Kamlesh Prakash

YWiSS (Youth Worker in Secondary Schools)

Hinemoa Hunt

ASSISTING STAFF

School Technician:

Jean-Philippe Vandenameele

Librarian

Kirsty Bryan

Correspondence Co-Ordinator/Sports Co-Ordinator:

Lynda Scott

Stationery & Uniform Shop Manager:

Barbara Henare

Assistant Caretaker:

Paul Rodger

Caretaker:

Daniel Bristow

ADMINISTRATION

Principal’s PA / Office Manager:

Debbie Russell

Office Receptionists:

Lauren Hills

Shannon Tanenui

Chromebook Administrator:

Shannon Tanenui

Executive Officer:

Diana Green

Student Centre Manager:

Kirsty Sheridan

Guidance Counselor

Susan Reynolds

FORM TEACHERS

MIRO HOUSE  (BLUE)

M9     Dave Scott

M10   Chris Wilkie

M11    Ron Vigil and Isaac Lovatt

M12   Chris Serfontein

M13   Esther Van Dyke

RATA HOUSE  (RED) 

R9    Malcolm Bignell

R10   Richard Higgins

R11   Susan Reynolds and Darryl Work

R12  Hayley Brocklehurst

R13  Alistair Leitch

TOTARA HOUSE (BLACK & WHITE) 

T9   Mina Voigt and Teri Maunsell

T10  Muritere Apiata

T11   Dion Prime

T12  Rose Loveridge and Djereyl Davies

T13   Jasmine Maunsell and Patsy Wynyard

ENGLISH DEPARTMENT

English Head of Faculty and Teacher in Charge

Hayley Brocklehurst

Teachers:

Richard Higgins

Jasmine Maunsell

Patsy Wynyard

Andrew Smith

Esther Van Dyke

Melita Burrows 

SCIENCE DEPARTMENT

Science Head of Faculty and Teacher in Charge

Kamlesh Prakash

Teachers:

Malcom Bignell

Zorina Wigglesworth

Isaac Lovatt

Richard Higgins

Science Technician

Ange Davis

 

SOCIAL SCIENCE DEPARTMENT

Social Science Head of Faculty and Teacher in Charge

Alistair Leitch

Teachers:

Esther Van Dyke

Olivia George

Muritere Apiata

Annette Wynyard

Specialist Classroom Teacher

Esther Van Dyke

TECHNOLOGY DEPARTMENT

Head of Faculty and Woodwork Teacher in Charge

Chris Serfontein 

 Metalwork Teacher in Charge

CJ Serfontein

Textiles Teacher in Charge

Esther Van Dyke

Food Technology

Olivia George

Digital Technology & DVC

Ron Vigil

MAORI DEPARTMENT

Maori Head of Faculty and Teacher in Charge

Patsy Wynyard

Teachers:

Jasmine Maunsell

Dion Prime

Muritere Apiata

Teri Maunsell

Djereyl Davies

MATHS DEPARTMENT

Math Head of Faculty and Teacher in Charge

Hermien Voigt

Teachers:

Andrew Smith 

Darren Markin

Jason Tane

Dion Prime

Edith Painting-Davis

PE DEPARTMENT

PE Head of Faculty and Teacher in Charge

Ruth Hills

Teachers:

Dave Scott

Patsy Wynyard

ART DEPARTMENT

Head of Faculty Art and Music Teacher in Charge

Rose Loveridge

Art Teacher

Chris Wilke

ICT Department

Coordinator

Debbie Russell

ICT Teacher

Ron Vigil 

CAREERS DEPARTMENT

Careers Head of Faculty and Teacher in Charge

Darryl Work

Gateways

Paul Cochrane

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.